Kamyon şoförleri artık ‘lojistik uzmanı’ olacak

Mercedes-Benz’in kamyon bölümü insansız sürüş imkanı sağlayan ‘Otoyol Pilotu’ sistemini tanıttı. Yeni Actros 1845 modeline entegre edilen sistem yardımıyla kamyon kendi başına trafikte ilerliyor. Değişen teknolojiyle birlikte kamyon şoförleri de artık ‘lojistik uzmanı’ oluyor

Alman otomotiv şirketi Mercedes-Benz’in kamyon bölümü, geleceğin taşımacılık dünyasına yönelik yeni tasarımlarının tanıtımını yaptı. ”Geleceğin Taşımacılığını Şekillendirmek – Shaping Future Transportation” adı altında gerçekleştirilen dünya lansmanında Mercedes-Benz’in ‘Future Truck 2025’ adı verilen ‘Actros 1845’ tipi kamyonu görücüye çıktı. Türünün ilk örneği olarak tanıtılan Actros 1845 yapılan test sürüşünde sahip olduğu “Highway Pilot – Otoyol Pilotu” otonom sistemi yardımıyla yoğun trafik ortamında bile sürücüsüz olarak seyredebildiğini gösterdi. Kamyon sahip olduğu araçlar arası (V2V) ve araç-altyapı (V2Infrastructure) iletişim sistemleri yardımıyla hem çevresinin hem de yaklaşmakta olan trafik hakkında bilgi topluyor.

 Sensörler takipte

Bunun için aracın ön ve yan bölgelerinde bulunan yedi adet gelişmiş radar sensörü, kamyonun otoyol pilot sistemini sürekli bilgiyle besliyor. Aracın önündeki sensörler öndeki araçlarla olan 60 metrelik mesafeyi korurken kamyonun üst kısmında yer alan kameralar ise aracın şeridinde kalmasını sağlıyor. Yapılan açıklamalara göre araçlar arası iletişim sağlayan V2I bağlantısı ise 500 metre ilerideki yol ve trafik şartları hakkında önceden bilgi edinerek öngörülü sürüş imkanı sağlıyor. Yeni teknoloji ile birlikte kamyon şoförü de değişerek ‘lojistik uzmanı’ haline geliyor. Zira kamyon kendi başına gittiği için şoförün asıl işi sürücülük olmaktan çıkıyor. Seyir esnasında gerek yük ve gerekse pazarlama konularına eğilen şoför böylece sürücülükten lojistik uzmanlığına terfi etmiş oluyor.

 KONTROL LOJİSTİK UZMANINDA

Otonom sürüş imkanı sağlayan ‘Otoyol Pilotu’ sistemi yasal olarak mutlaka bir insan kontrolünde bulunması gerekiyor. Lojistik uzmanı (Kamyon şoförü) istediğinde sistemi devre dışı bırakabiliyor.

 540 MİLYAR $’LIK SEKTÖR

Yapılan araştırmalara göre kamyon taşımacılığı AB’nin toplam lojistik sektöründe halen yüzde 72’lik bir paya sahip. Oluşturduğu yan sanayi ile birlikte 540 milyar Euro’luk büyüklüğe sahip kamyon taşımacılığının 2020’ya kadar kıta genelinde yüzde 20 daha büyümesi bekleniyor. Ancak araç sayısının hızla artması ve mevcut ulaşım altyapısının trafik yükünü taşıyamaz hale gelmesi ‘akıllı kamyon’ ve ‘akıllı lojistik’ sistemlerine yönelik yatırımların artmasına neden oluyor. gelen bilgilere göre sadece Almanya’da 2012’de oluşan trafik sıkışıklıkları 600 bin kilometreye ulaştı. Diğer bir ifadeyle kuyrukta bekleyen araç trafiği dünyanın çevresini 15 defa dönüyor.