Apple 3.2 milyar dolara dinlemeye başlayacak

Apple tarihinin en pahalı satın alımına hazırlanıyor. Söylentilere göre şirket 6 yıl önce kurulan kulaklık üreticisi Beats için 3.2 milyar doları gözden çıkardı. Apple’ın asıl hedefi ise Beats’in internet üzerinden müzik hizmetiyle para kazanmak

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple satın alma operasyonlarına devam diyor. Başta ABD basını olmak üzere teknoloji dünyasında dolaşan söylentilere göre şirket kulaklık, müzik dinlemeye yönelik aksesuar ve internet üzerinden anlık müzik hizmeti (streaming) sunan Beats Electronics’i almak için harekete geçti. Gelen bilgilere göre Apple, ABD’li rapçi ve hip hop prodüktörü Dr. Dre ile Jimmy Lovine’in sahibi olduğu Beats için 3.2 milyar doları gözden çıkardı. Kasasında toplam 151 milyar dolar bulunan Apple son 18 ayda irili ufaklı toplam 24 şirket satın aldı. Ancak Başta Wall Street olmak üzere piyasa uzmanlarının şüpheyle yaklaştığı Beats operasyonunun gerçeklemesi halinde Apple tarihinin en pahalı alışverişini yapmış olacak. Beats henüz 2008 yılında kurulmuş olmasına rağmen kısa sürede başta kulaklık olmak üzere müzik dinlemeye yönelik aksesuarlar alanına kendine isim yapmayı başardı.

PİYASANIN LİDERİ

Ürünün kalitesine yönelik sık sık dile getirilen eleştirilere rağmen şirketin kurucusu ünlü rapçi Dr. Dre çok farklı renklere sahip ürünü özellikle popüler sanatçılarla buluşturarak kulaklıkların imajını parlatmayı başardı. Böylece bir anda yıldızı parlayan ürün halen dünya kulaklık pazarının yüzde 27’sini elinde bulunduruyor. Bu oran 200 dolar ve üstü premium sınıf ürünlerde ise yüzde 57’ye ulaşıyor. Ancak rakamlara bakılacak olursa Apple bu alışverişle 3.2 milyar doları Beats’in kulaklık işine değil şirketin internet üzerinden anlık müzik dinleme (stream) hizmeti sağlayan bölümüne vermeye hazırlanıyor. Yapılan araştırmalara göre genç kullanıcılar internet üzerinden artık müzik satın almak yerine anlık olarak dinlemeyi tercih ediyor. Apple ise iTunes üzerinden satış konusuna odaklandığı için stream sektörünün tamamen dışında kaldı. Şirket bu adımla özellikle son dört yıldan beri göz ardı ettiği internet üzerinden anlık müzik dinletme işine tutunmaya çalışacak.

HTC eylül ayında sattı

Tayvanlı cep telefonu şirketi HTC geçen eylül ayında Beats’te bulunan hisselerini Carlyl’e sattı.

Spotify ve Pandora öne geçti

İnternet üzerinden anlık müzik ve film aktarılması (streaming) son dönemin en popüler hizmetlerinin başında geliyor. İçerikleri indirmenin yerine sadece izlenme hizmeti sunulduğu için bu tür hizmetler pek çok ülkede yasalara aykırı olarak kabul edilmiyor. Başta Spotify, Pandora ve Google Play Music gibi hizmetler bu alanda şimdiden kendilerina avantaj sağladı. Apple ise iTunes üzerinden içerikleri izletmek yerine doğrudan sattığı için gelişen streaming pazarının dışında kaldı. Beats internet üzerinden sunduğu bu hizmet için abonelerinden aylık 10 dolar ücret alıyor.

Asıl kârı başkanların fonu Carlyle yapacak

Beats 2008 yılında kurulmuş olmasına rağmen şirketin kısa geçmişinde pek çok ortağı oldu. Geçen sene eylül ayına Tayvanlı cep telefonu şirketi HTC şirketin en büyük ortaklarındandı. HTC ürünlerinde Beats ismini kullanarak özellikle genç müşterilerin dikkatini çekmeye çalıştı. Ancak ortaklık beklenen getiriyi sağlamaması üzerine HTC payını 500 milyon dolar karşılığında finans dünyasında ABD başkanlarının fonu olarak bilinen Carlyle yatırım şirketine gitti. Eğer Beats’in 3.2 milyar dolarlık Apple satışı gerçekleşirse Carlyle sadece 8 ayda 1 milyar dolar kazanmış olacak.

Satışla birlikte Dr. Dre’de dolar milyarderi olacak

Beats Electronics’in, Apple satışı aynı zamanda Beats’in kurucusu Dr. Dre’nin de başarı hikayesine yeni bir halka daha eklemiş olacak. Asıl adı Andre Romelle Young olan 1965 doğumlu Dr. Dre 1990’larla birlikte gündeme gelen rap akımının kurucuları arasında bulunuyor. İlk dönemlerde peş peşe çıkardığı albümlerle dikkatleri çeken sanatçı 2000’li yıllarla birlikte prodüksiyonculuğa soyundu. Bu arada rap dünyasının önde gelen isimlerinden Snoop Dogg, Eminem, Xzibit ve 50 Cent gibi sanatçıların da ortaya çıkmasını sağlayan Dr. Dre halen sektörün en büyük oyuncularından biri durumunda. Sanatçının servetinin 550 milyon dolar seviyesinde olduğu tahmin ediliyor. Satışın gerçekleşmesiyle sanatçı da milyarderler sınıfına katılacak.

Apple bu sefer yeni trendi kaçırdı

Apple 2003 yılında hizmete sunduğu iTunes hizmetiyle müzik dünyasını temellerinden sarstı. Müzik albümlerinin tamamını almak yerine kullanıcılara düşük ücretler karşılığında tek tek şarkı satışına başlayan şirket dijital müzik dünyasında yeni bir sayfanın da açılmasına neden olmuştu. Ancak kendi satış modeline çok saplanan şirket internet üzerinde oluşan yeni trendleri kaçırmaya başladı. İnternet üzerinden anlık içerik aktarımı ise Apple’ın son dönemde gerektiği gibi önemsemediği en büyük değişikliklerin başında geliyor.