‘Notu kişisel almayın bu sadece bir görüş’

Derecelendirme şirketi Standard & Poor’s (S&P) küresel piyasalar ve Türkiye ile ilgili ekonomik gelişmeleri değerlendirdi. S&P Ülke Derecelendirmeleri Analitik Başkanı Moritz Kraemer ve Doğu Avrupa Orta Doğu ve Afrika Bölge Müdürü Zeynep Holmes’ün hazır bulunduğu toplantıda yapılan açıklamada derecelendirmenin ülkelere yönelik kişisel bir yargılama olmadığı belirti. Yetkililer derecelendirmelerin analitik değerlendirmeler olduğuna dikkat çekerek bunun S&P’nin görüşü olduğu ve bir ülkeye yönelik kesin tanımlama olarak kabul edilemeyeceği vurgulandı. Zeynep Holmes açıklamasında hazineyle S&P’nin arasında derecelendirmeye yönelik kontrat yenilenmesi konusunun konuşulmaya devam edildiğini belirterek son kararın Ankara’dan beklenmesi gerektiğini söyledi. Moritz Kraemer ise Türkiye’nin cari açık sorununa dikkat çekerek bu oranının göreceli olarak azaldığını ancak fonlanması gereken kalan kısmının hala önemli bir büyüklüğe sahip olduğuna işaret etti. Kraemer, Türkiye’nin cazibesini koruyabilmesi için bu açığı mutlaka azaltması gerektiğini ancak bunu yaparken hem mevcut borçları gözden kaçırmaması ve hem de dünyadaki gelişmeleri göz önünde tutması gerektiğini sözlerine ekledi.

‘Not konusunda alıngan değiliz’

S&P Doğu Avrupa Orta Doğu ve Afrika Bölge Müdürü Zeynep Holmes, Türkiye’nin not konusunda alıngan davrandığına inanmadığını belirterek, “Buna gerek de yok. Derecelendirmeler soğuk ve rakamsal analizlerdir. Bunlar bir ülkede verilmiş olan emekleri yok saymak anlamına da gelmez. Derecelendirmeler bizim görüşlerimizdir. Ayrıca ekonomik gelişmeler mutlaka belirttiğimiz gibi olacak diye bir şey de yok” dedi.

‘Tek bir araçla tüm sorunlar çözülemez’

S&P Ülke Derecelendirmeleri Analitik Başkanı Moritz Kraemer mali dengesizlikle ve siyasi istikrarsızlığı tüm ekonomik krizlerin temel nedeni olarak tanımlarken bunlarla mücadelenin kolay olmadığını söyledi. Kraemer, “Kuru korumak için sonsuza kadar döviz satamazsınız. Ayrıca faiz hareketleriyle de resesyona düşmeden istikrar sağlamak kolay değil. İstikrarı sağlamanın belli bir formülü yok. Tek bir araçla tüm dengeleri düzeltmek mümkün değil” dedi.