280 milyar $’lık lüks zenginleri bile zorluyor

Küresel lüks pazarı geçen sene 280 miyar dolar ciro yaptı. Ancak son 5 yılda çanta, saat ve mücevher gibi ürünlerde yüzde 70’lere varan zamlar dünyanın en varlıklı insanlarını bile zorlamaya başladı

2008’de patlak veren küresel krizle pek çok sektör olduğu gibi küresel lüks pazarı da ağır darbe aldı. Ancak özellikle 2009’dan itibaren başlayan düzelme süreci kayıpların kısa sürede çıkarılması ve yeni satış rekorlarını da beraberinde getirdi. Boston Consulting Group’un araştırmasına göre sadece geçen sene dünya çapında deri, mücevher ve saat gibi lüks ürünlere yapılan toplam harcama 280 milyar doları buldu. Bu rakam yüzde 7’lik bir artışa işaret etmesine rağmen uzmanlar küresel lüks sektöründe yavaşama sürecinin hızlandığına işaret ediyor. Gelen bilgilere göre lüks pazarı 2010-2011 döneminde büyüme oranının ortalama yüzde 11’ler seviyesinde tutarken bu tarihten itibaren hissedilir bir yavaşlama sektörde endişelere neden oldu. Boston Consulting Group’un rakamlarına göre sektör gelecek yıllarda da ortalama yüzde 6 oranında büyüyecek.

İKİ YILDA YÜZDE 15 ARTTI

Satışlarda gözlemlenen yavaşlamaya gerekçe olarak ise hızla artan fiyatlar gösteriliyor. Araştırmalara göre 2009 sonrasında ABD ve Avrupa’da tüketici fiyatları yüzde 2 ve altında seyrederken lüks ürünlere yönelik fiyat artışları yüzde 32’yi geride bıraktı. Bu artışların yüzde 15’lik bölümü ise özellikle son iki yılda geldi. ABD’nin önde gelen ekonomi gazetelerinden Wall Street Journal’ın araştırmasına göre ABD’de son beş yıl içerisinde Channel’in lüks çantaları yüzde 70 zamlanarak 4 bin 900 dolardan, Cartier’in lüks saatleri ise yine aynı dönemde yüzde 48 zamlanarak 16 bin 700 dolardan satılmaya başlandı.

TEHLİKE KAPIDA

Uzmanlar baş döndürücü bir hızla yükselen lüks fiyatlarının süper zenginler için bile zorlayıcı bir seviyeye ulaştığına işaret ederek dünya piyasalarında yaşanacak bir yavaşlamanın sektörü zor duruma düşürebileceği uyarısında bulunuyor. Sektörün büyük oyuncuları ise yüksek fiyat politikasının sektörün ruhunda olduğunu ve artan fiyatların lüks ürünlerin cazibesini daha da artırdığını ileri sürüyor.

Fiyatlar 5 yılda rekor kırdı
Ürün                       Zam (%)*       Fiyat ($)
Piaget saat              225                 19460
Channel çanta         70                     4900
Cartier saat              48                   16700
Louis Vuitton çanta  32                       910
* Son 5 yılda yaşanan fiyat artışı.

Sektörün en gözde müşterileri Çinliler

Lüks sektör şirketleri düşen cirolarını yükseltmek için çeşitli projeler üzerinde çalışırken Çinli zengin tüketiciler hazırlanan tüm planların merkezinde bulunuyor. Hesaplamalara göre Çin’de lüks ürünlere gelen yüzde 40’lık tüketim vergisi zengin Çinlileri yurtdışında alışverişe zorluyor. ABD ve AB’li lüks sektörünün büyük oyuncuları ise bu vergi artışını kendi avantajlarına çevirerek hem çok sayıda hem de yüksek bedelle satış yaparak cirolarını katlamayı planlıyor. Üreticiler fiyat artışlarında başta deri ve değerli metaller olmak üzere emtiada fiyatlarında yaşanan yükselişi gerekçe olarak gösteriyor. Özellikle altının son 7 yılda ikiye katlanmasına dikkat çekiliyor.

Sanat eserleri satışları 1 yılda 65.9 milyar $ oldu

Küresel sanat eserleri ve antikacılık sektörü 2007 yılından beri en parlak dönemini yaşıyor. Dünya borsalarında gözlemlenen hızlı yükselişler ve merkez bankalarının uyguladığı düşük faiz politikası özellikle koleksiyonculara alışveriş için oldukça yüklü miktarda kaynak sağladı. Hollanda merkezli Avrupa Güzel Sanatlar Fonu’nun rakamlarına göre geçen sene yüzde 8 büyüyen sektör toplam 65.9 milyar dolarlık bir büyüklüğü ulaştı. Özellikle savaş sonrası akım olarak bilinen modern sanat eserlerinin değerlerinin son iki yılda yüzde 11 oranında artması dikkatleri çekti. Ülke bazında ise en hızlı büyüme ABD pazarında görüldü. Satışlarında yıllık bazda yüzde 25 oranında arttığı ülke yüzde 38’lik küresel piyasa hacmi ile de liderliğini pekiştirdi.