Merkel yeni telefonuna kavuştu!

Almanya’da düzenlenen Cebit Hannover teknoloji fuarı kapılarını açtı. Mobil haberleşme güveliğinin öne çıktığı etkinlikte Almanya Başbakanı Merkel’in yeni telefonu da tanıtıldı. Cebit 2013’te de Merkel’e yüksek güvenlikli bir cep telefonu verilmiş ve aynı telefonun 4 ay sonra ABD tarafından dinlediği anlaşılmıştı

Uluslararası bilişim fuarı CeBIT 2014 Almanya’nın Hannover kentinde kapılarını açtı. Resmi açılış töreninde bir araya gelen Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İngiltere Başbakanı David Cameron bilişim teknolojilerinin özgür toplumların gelişimine olan katkılarını dile getiren açıklamalarda bulundu. Bu yıl “Datability” ana temasının işlendiği fuar 14 Mart’a kadar açık kalacak. Elde edilen verilerin sorumluluk anlayışı içerisinde ve katma değerli olarak kullanılması anlamına gelen ‘Datability’ şu sıralar teknoloji dünyasının en önemli sloganlarından biri durumunda. 70 ülkeden yaklaşık 3 bin 500 firmanın katıldığı fuarda Türkiye’den de 20 firma hazır bulunuyor. Tüketicilerin katılamadığı ve yalnızca bilişim uzmanlarına açık olan fuarda en önemli konu başlığı ise veri güvenliği oldu. Özellikle geçen yaz gündeme gelen ABD’nin askeri haber alma ajansı NSA’nın tüm dijital iletişim kanallarını dinlediğine yönelik haberlerin ardından mobil güvenliğe yönelik ürünler fuarın gözdesi haline geldi. Alman Secusmart şirketinin ürettiği ‘Secure call’ hizmeti de bu ürünlerin başında geliyor. Geçen sene ‘Başbakan telefonu’ adı altında Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Alman siyasi çevreleri için mobil güvenlik yazımları üreten şirket bu yılda ‘herkese başbakan telefonu’ adı altında yeni ürünü olan ‘Secure call’u tanıttı. Ürün cep telefonundan yapılan tüm iletişimi şifreliyor. Secusmart’tan yapılan açıklamada sistemin Almanya’da başarılı olması halinde hizmetin tüm dünyada satışa sunulacağını duyuruldu.

MERKEL’İN CEBİ
TÜM İLETİŞİMİ
ŞİFRELİYOR

‘Secure call’ hizmeti kullanabilmek için aynı adı taşıyan bir uygulama akıllı cep telefonuna indiriliyor. Ardından aylık 12 Euro karşılığında konuşma ve mesajlaşma başta olmak üzere telefondan kaynaklanan her türlü iletişim şifreli hale getiriliyor. Ayrıca telefonun içerisinde yer alan iletişim bilgileri de aynı şekilde şifreleniyor. Sistemin markadan bağımsız olarak çalıştığı belirtiliyor.