İnternet THY ve TTNet’le kanatlanıyor

Nisan ayı itibariyle, Türk Hava Yolları yolcularının gökyüzündeki internet erişimini TTNET WiFi Fly ile sağlayacak. Hizmet 9.99 dolar ve 14.99 dolar olarak iki farklı paketle ücretlendirilecek

Türk Hava Yolları (THY) ve TTNet, THY yolcularına gökyüzünde de internet erişimi sağlamak için ortaklık anlaşması imzaladı. İmzalanan anlaşma ile TTNET, Türk Hava Yolları filosunun internet erişimi bulunan uçaklarında sunulan WiFi hizmetinin internet servis sağlayıcısı ve Türk Hava Yolları’nın marka ortağı oldu. Anlaşma kapsamında uluslararası uçuşlar esnasında yolculara sunulacak internet hizmeti ‘sabit ve 24 saat’ olmak üzere iki farklı paketle ücretlendirilecek. Buna göre sabit paketin ücreti 9.99 dolar, 24 saatlik ikinci paketin ücreti ise 14.99 dolar olacak. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Kurul Başkanı Tayfun Acarer, Türk Hava Yolları Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil ve TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya’nın katılımlarıyla Türk Hava Yolları’nın ev sahipliğinde gerçekleşen imza töreninde hizmetin ilk etapta uluslararası uçuşlarda kullanılan kablosuz internet altyapısına sahip 12 adet Boeing 777-300 ER tipi uçakta sunulacağı belirtildi.

MERKEZ OLURUZ

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil yaptığı açıklamada THY’nin yeni başarılara hazırlandığını belirterek, “Türk havacılığı çok iyi gidiyor. Atatürk Havalimanı’ndan haftalık uçan koltuk sayısı 624 bine ulaştı. Bu rakamla Londra, Frankfurt ve Paris’in ardından geliyoruz. Ancak yılsonu itibarıyla Londra’nın ardından ikinci sıraya oturacağız. Avrupa’nın merkezi haline geleceğiz”. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Kurul Başkanı Dr. Tayfun Acarer ise internetin hızla artan önemine işaret ederek, “İnternet anne, baba ve çocuklardan sonra ailenin üçüncü ferdi olarak hayatımıza girdi. İnternet çekirdek ailenin bir parçası oldu” yorumunu yaptı. TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya ise kara ve denizin ardından interneti havaya da taşıdıklarını belirterek, “THY ile kanatlanıp hizmetlerimizi gökyüzüne taşıdık. Dört dörtlük geçen bir 2013’ün ardından bu yılın da aynı şekilde geçeceğini hesaplıyoruz” dedi.

Hizmet 12 uçakta hemen başlayacak

• İnternet kullanımı nisan ayından itibaren uluslararası uçuşlarda başlayacak.
• İlk etapta hizmet 12 adet Boeing 777-300 ER tipi uçakta sunulacak.
• 2017 yılı sonunda “TTNET WiFi Fly” hizmeti 62 a uçağa yükselecek.
• “TTNET WiFi Fly” hizmetinde ‘sabit ve 24 saatlik’ iki seçenek olacak.
• Sabit kullanım 9.99 dolar, 24 saat kullanım ise 14.99 dolar olacak.
• Kabin içerisinde bağlantı hızı 50 Mb/s hıza ulaşılabilecek.
• Paylaşım arttıkça erişim hızının düşme ihtimali var.
• THY uçak içi eğlence sistemi Planet’te de TTNET içerikleri yer alacak.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Kurul Başkanı Dr. Tayfun Acarer
“İnternet anne, baba ve çocuklardan sonra ailenin üçüncü ferdi olarak hayatımıza girdi. İnternet çekirdek ailenin bir parçası oldu.

TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya
“THY ile kanatlanıp hizmetlerimizi gökyüzüne taşıdık. Dört dörtlük geçen bir 2013’ün ardından bu yılın da aynı şekilde geçeceğini hesaplıyoruz”