Türkiye’nin atacağı adım diğerlerine ilham kaynağı olur

Dünyada “Kadının Yeni Manifestosu” olarak nitelenen “Lean In” adlı kitabın yazarı Sheryl Sandberg, dünyada kadınların iş hayatında hak ettikleri desteği alamadıklarını belirterek, “Eğer Türkiye bu konuda bir adım atarsa pek çok ülkeye ilham kaynağı olur” dedi

Facebook İcra Kurulu Başkanı (Chief Operating Officer-COO) Sheryl Sandberg, Vodafone Türkiye ana sponsorluğunda yürütülen CEO Club Özel toplantısında yaptığı konuşmada kadınların iş dünyasında hak ettikleri yerde olmadıklarını belirterek bu sorunu aşmak yerleşik düşüncelerin değişmesi gerektiğini söyledi. Bu konuda Türkiye’ye de önemli görevler düştüğüne işaret eden Sandberg, Türkiye’nin tarihten gelen liderlik sıfatlarına işaret etti. Türkiye’nin dünyada birçok ülkenin ve ulusun öncüsü konumunda olduğuna dikkati çeken Sandberg, “Türkiye’nin bu konuda atacağı adım çok önemli. Ülke olarak tarihten gelen bir liderlik özelliğiniz var. Türkiye’nin atacağı bir adım pek çok ülke için ilham kaynağı olacaktır” dedi.

KADINLARA DAHA FAZLA SÖZ HAKKI

Dünyada “Kadının Yeni Manifestosu” olarak nitelenen “Lean In” adlı kitabın da yazarı olan Sheryl Sandberg, Türkiye’de ekonomik hayatın gelişiminde kadınların güçlü bir katkısı olduğunu, buna karşın kadınların karar alma süreçlerinde yeterince güçlü olamadıklarını söyledi. Silikon Vadisi’nde kadın çalışan oranının yüzde 13’e gerilediğini aktaran Sandberg, “Kadınlar bilgisayar teknolojileri alanında olmaktansa daha çok biyoloji gibi alanları tercih ediyor. Kız çocuklarımıza bilgisayar becerilerini biraz daha fazla kazandırmamız lazım. Bilgisayar alanında ve matematikte kız çocuklarının geri kaldığını görüyoruz maalesef ama kız çocuklarımızın ilgilerini diri tutmalıyız, onlara yapamazsın denildiğinde zaten herkesten iyi yaparlar, bu bir gerçek” görüşünü paylaştı. Hamilelik iznine ilişkin bir soru üzerine de Sandberg, “Dünyanın her yerinde bu konu konuşuluyor, herhangi bir şey yapılmasa da konuşuluyor ama Amerika’da bu konudan, hamilelik izninden bahsedilmiyor bile. O kadar sessiz durumda ki insanlar” ifadelerini kullandı.

Birbirimize
tepeden
bakıyoruz

Sandberg, insanlarda kadın dayanışması konusundaki duyarlılığın gün geçtikçe daha fazla artacağını kaydetti. Ama bunun için öncelikle kadınların birbirlerine tepeden bakmamayı öğrenmelerinin gerektiğini de vurguladı. Genç kızların kariyer konusunda atık liderlik konusuna odaklandıklarını belirten Sandberg, “Üniversitedeki bir kız ileride yoğun bir iş hayatı ve yanında aile hayatı olacağını biliyor ve düşünürken iş hayatında en tepeye odaklanıyor” diye konuştu.

“LEAN IN” YAZARI SANDBERG’DEN ALTIN ÖNERİLER

Kızlarımızın bilgisayar
becerilerini artıralım

Kadınlar bilgisayar teknolojileri alanında olmaktansa daha çok biyoloji gibi alanları tercih ediyor. Kız çocuklarımıza bilgisayar becerilerini biraz daha fazla kazandırmamız lazım.
Kadınlar arasında
gerilim olabiliyor

Bir bayan bir bayandan yardım istediğinde ve yardımı alamadığında iş büyüyor. Gerilim dahi olabiliyor. Sistematik olarak kariyerin tümü boyunca tüm angarya işleri kadınlara yaptırıyoruz. Değiştirmek zorunda olduğumuz şey aslında bu.
Birbirimize tepeden
bakmamalıyız

Kadınlar iş hayatında birbirlerine daha fazla destek olmalı. İnsanlarda kadın dayanışması konusundaki duyarlılığın gün geçtikçe daha fazla artacak. Ama önce kadınların birbirlerine tepeden bakmamayı öğrenmeleri gerekiyor.