Patronlar harekete hazır, kurtlar FED’i bekliyor

Geçen sene dünya çapında 2.3 trilyon dolarlık şirket birleşmesi yapıldı. ABD’de satın alımların büyüklüğü de 852 milyar dolara ulaşırken AB’de bu rakam 600 milyar dolarda kaldı. Kasalarında trilyon dolarlar yatan CEO’ların satın almalara başlamak için bol para politikalarının bitmesini bekliyor

Dünyanın önde gelen merkez bankalarının son beş yıldan beri uyguladığı bol para politikaları başta borsalar olmak üzere yatırım dünyasının hemen her alanında hızlı yükselişlere neden oldu. Ancak bu yükselişler şirket birleşmeleri ve satın alımlarına henüz beklenen seviyede yansımadı. Gelen bilgilere göre geçen sene dünya çapında 2.3 trilyon dolarlık satın alma ve şirket birleşmesi yapıldı. Bu rakam 2012’nin aynı dönemine kıyasla alışverişlerin büyüklüğü bakımından yüzde 4’lük bir düşüşe işaret ediyor. Gerçekleşen işlem sayısı açısından ise kayıplar yüzde 20’ye ulaşıyor. Bu rakam da son sekiz yılın en düşük seviyesi olarak kayda geçti. Uzmanlar özellikle S&P 500 şirketlerinin kasalarında 3 trilyon dolara yakın nakit para bulunduğuna işaret ederek, satın almalara başlamak için bol para politikalarından kesin çıkışın beklendiği belirtiliyor.

TELEKOM CANLANDI

Geçen sene dünya çapında gerçekleşen birleşmelerde ise özellikle telekom ve teknoloji sektörüne yönelik alışverişler öne çıktı. Sadece telekom sektöründe yapılan küresel satın alımların büyüklüğü yüzde 153’lük artış gösterdi. Yılın en dikkat çekici birleşme işlemi de yine bu sektörden geldi. ABD’li telekom devi Verizon, İngiliz mobil telefon şirketi Vodafone ile otaklığı olan Verizon Wireless’ı 130 milyar dolar karşılığında aldı.

AB DURUYOR

Şirket birleşmelerinde başı çeken ülke ise ABD oldu. Ülkede ekonominin yeniden hayata dönmesi satın alma piyasasını da hareketlendirdi. Geçen sene şirket birleşmelerinin yüzde 6 oranında arttığı ABD’de satın alımların büyüklüğü de 852 milyar dolara ulaştı. Avrupa’da ise birleşmeler üst üste ikinci yılda da düşmeye devam ederken yıl boyunca toplam 600 milyar dolarlık satın alma gerçekleşti.

Satın almalar için neden bekliyorlar?

  •  Düşük faiz ortamında şirket satın alımlarının artması beklenir.
  • Dünyada faiz oranları tarihin en düşük seviyelerinde bulunuyor.
  • S&P 500 şirketlerinin kasalarında 3 trilyon doların yattığı tahmin ediliyor.
  • Ancak küresel çapta gerçekleşen satın alımlar beklenen seviyede değil.
  • CEO’ların satın alımlara başlamak için bol para döneminin kesin bittiğini bilmek istiyor.
  • Bunun gerçekleşmesi halinde küresel satın almaların 1998-2001 döneminde olduğu gibi yoğunlaşması bekleniyor.