10 milyar $’ı ‘Ben’den gerisi senden

FED Başkanı Bernanke 85 milyar dolarlık tahvil alımlarının ocak ayından itibaren 75 milyar dolara ineceğini, ekonominin toparlanması halinde ise kesintinin hızlanabileceğini söyledi. Para musluğunun tamamen kısılması ise yeni başkan Janet Yellen’e kaldı

ABD Merkez Bankası (FED) 2013 yılı için son para politikası toplantısını dün gerçekleştirdi. Toplantı aynı zamanda FED Başkanlığı görevini Şubat 2014’te halen Fed Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Janet Yellen’e devredecek Ben Bernanke’nin de başkanlık ettiği son Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı oldu. FOMC yayımladığı duyuruda bankanın yüzde 0-0.25 aralığında bulunan faizleri değiştirmediğini ancak halen devam etmekte olan 85 milyar dolarlık aylık varlık alımlarının ocak ayından itibaren 10 milyar dolar azaltılmaya başlanacağını duyurdu.

Buna göre banka daha önce her ay 45 milyar dolar olarak gerçekleştirdiği mortgage tabanlı tahvil alımlarını 35 milyar dolara ve yine daha önce aylık 45 milyar dolar olarak gerçekleştirdiği uzun vadeli hazine tahvili alımlarını da 40 milyar dolara çekeceğini duyurdu. FOMC ayrıca halen devam etmekte olan portföyündeki kısa vadeli tahvillerin uzun vadeli kağıtlarla değiştirilme operasyonuna da devam edileceğini duyurdu. Komite ayrıca halen yüzde 0-0.25 aralığında bulunan faiz oranlarında da dikkat çekerek bu oranın işsizlik rakamlarının yüzde 6.5 seviyelerine inene kadar ve enflasyon oranının da planladığı gibi yüzde 2.5’in altında kaldığı sürece korunacağını duyurdu. Açıklama sonrası basın toplantısı düzenleyen FED Başkanı Bernanke tahvil alımlarının ekonomide gözlemlenen düzelmeyle birlikte azaltılmaya başlandığını ancak piyasaları likidite ile destekleme planının tahvil alımlarının sona ermesinin ardından da devam edeceğini söyledi.