AB’nin bu hızı koruması zor

Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi 18 aydan beri mücadele ettiği resesyonu geride bırakmayı başardı. AB istatistik kurumu Eurostat’ın verilerine göre AB ve Euro Bölgesi bu yılın 2’nci çeyreğinde önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0.3 oranında büyüdü. Böylece Avrupa ekonomisi son 40 yılın en ağır durgunluğunu geride bırakmış oldu.

Ancak Eurostat’ın rakamlarına dikkatli bakıldığında ise sorunların tamamen aşıldığını söylemek için henüz çok erken olduğu görülüyor. Buna göre büyüme rakamlarına yıllık bazda bakıldığında Euro Bölgesi’nin yüzde 0.7, AB ekonomisinin ise hâlâ yüzde 0.2 oranında daralmakta olduğu ortaya çıkıyor. Başta Alman olmak üzere AB’li ekonomi çevreleri yıllık bazdaki rakamlara dikkat çekerek açıklanan çeyrek dönem büyüme rakamlarının umut verici olduğunu ancak çok sayıda üye ülkenin halen resesyonla mücadele ettiğini hatırlattı. Alman Sanayiciler Birliği (BDI) dün yaptığı açıklamada söz konusu büyüme rakamlarını tutturmanın kolay olmayacağına işaret ederek Almanya’ya yönelik 2013 büyüme rakamı tahminini yüzde 0.8’den yüzde 0.5’e indirdi. Diğer yandan Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (IFO) de dünya ekonomisine yönelik beklenti endeksini 96 puandan 94 puana düşürdü.

Euro/dolar ne olacak?

AB’nin büyüme rakamlarının açıklanmasıyla birlikte Euro, dolar karşısında değer kazanarak 1.32 seviyelerine kadar yükseldi. Ancak ABD Merkez Bankası’nın (FED) eylül ayından itibaren gevşek para politikalarına son verme ihtimalinin gündeme gelmesi ucuz dolar döneminin sona ereceği yönündeki beklentileri de artırıyor. FED’in 18 Eylül’de yapacağı bir sonraki faiz toplantısı hem dünya ekonomisi hem de Euro/dolar paritesi bakımından büyük önem taşıyor.