ABD düştüğü uçurumdan küçük sıyrıklarla çıkacak

ABD’de Demokratlar ve Cumhuriyetçiler korkulan mali uçurumu şimdilik ‘mini’ bir uzlaşmayla aştı. Ancak uçurumun yıkıcı etkilerinin tamamen ortadan kaldırılması için tarafların iki ay içerisinde bütçe açığı konusunda da anlaşmaları gerekecek

Dünya piyasalarının haftalardır adeta kabusu haline gelen ABD’nin ‘mali uçurum’ sorununda yılbaşı gecesi önemli gelişmeler yaşandı. Ülkede insanların sokaklarda yeni yılı kutlamayı hazırlandığı saatlerde Beyaz Saray ile Senato, ”mali uçurum”un önüne geçmek için gece yarısından önce bir tasarı oylama üzerinde anlaştı. ABD Başkanı Yardımcısı Joe Biden ve Senato azınlık lideri Mitch McConnell’ın uzun saatler süren çalışmasından sonra, anlaşmaya varıldığını duyurdu.

UÇURUMA DÜŞTÜ AMA…

Anlaşma uyarınca, harcama kesintilerinin iki aylığına ertelenmesi, yıllık gelirleri 400 bin dolar ve aşağı olan bireyler ile yıllık geliri 450 bin dolar ve aşağı olan ailelerin önceki başkan George W. Bush dönemi vergi indirimlerinin devam etmesi öngörülüyor. Ancak tasarının hayata geçmeden önce Kongre’nin Cumhuriyetçiler tarafından kontrol edilen Temsilciler Meclisi kanadında da onaylanması gerekecek. Meclisin söz konusu tasarıyı ise en kısa sürede onaylaması bekleniyor. Ancak uzlaşma 2012 yılında gerçekleşmediği için ABD teknik olarak ”mali uçuruma” düşmüş oldu. Uzmanlar Senato’da gerek Demokratlar ve gerekse de Cumhuriyetçiler tarafından üzerinde uzlaşılan anlaşmanın öncelikle mali uçurumun kötü etkilerini ortadan kaldırmaya yönelik olduğuna işaret ediyor. Açıklamalarda ise yeni anlaşmayla birlikte vergi sorunlarına ‘şimdilik’ bir çözüm üretildiği ancak asıl sorunların bütçe tarafında bulunduğu belirtiliyor. Buna göre ABD’nin sürdürülebilir bir bütçe için öncelikli olarak bütçe açığı konusunda ilerleme kaydetmesi ve ardından da borçlanma üst sınırını yeniden belirlemesi gerekecek. Ağustos 2011’de varılan son karar doğrultusunda ABD’nin borçlanma üst sınırı 2.1 trilyon dolar artırılarak 16.3 trilyon dolara yükseltildi. Buna karşılık ise gelecek 10 yıllık sürede borçların 2.4 trilyon dolar seviyesinde azaltılması kararlaştırıldı. Ancak ABD’nin borç seviyesi şu sırlar 16.3 trilyon seviyesine ulaştı. ABD Maliye Bakanlığı yaklaşık 200 milyar dolarlık ek kaynak yaratarak bu sınırın şubat sonuna kadar uzamasını sağladı. Bu sürede uzlaşma sağlanamazsa kriz tartışmaları yeniden alevlenecek.

Zenginin vergisi arttı

  •  Yıllık gelirleri 400 bin dolardan aşağı olan bireyler ile yıllık geliri 450 bin dolardan aşağı olan ailelerin vergileri yüzde 35’ten yüzde 39.6’ya çıkacak.
  • Uzun süreli işsizlere yardımlar 1 yıl daha devam edecek.
  • Temettü ve varlık getirilerinden alınan vergiler yüzde 15’ten yüzde 20’ye çıkacak.
  • Özellikle askeri harcamaları etkileyecek olan 109 milyar dolarlık otomatik kesintilerin devreye girmesi iki ay süreyle ertelendi.
  • 5 milyon dolar üzerindeki mirasa uygulanan vergi yüzde 35’ten yüzde 40’a çıkacak.
  • Kongre üyeleri mart ayından itibaren maaşlarına yapılacak 900 dolarlık zamdan vazgeçecek.

OTOMATİK KESİNTİLER İPTAL EDİLECEK

Tasarının yasalaşmasında yaşanan gecikme sonucu ABD daha şimdiden ‘mali uçuruma’ düştü. Ancak bu gelişme beklenen kötü etkileri beraberinde getirmeyecek. Gelen bilgilere göre ülkenin mali uçuruma düştüğü ilk günün resmi tatil olması önemli bir psikolojik avantaj olarak kabul ediliyor. Ayrıca otomatik kesinti ve ek zamların ancak 1-2 ay sonra sokağa yansıyabileceğine işaret eden uzmanlar Kongre’nin yasayı onaylaması halinde devreye giren kesintilerin geriye dönük olarak kolaylıkla iptal edilebileceğine de işaret ediyor. Böylece korkulan resesyon, işsizliğin patlaması ve sosyal çalkantılar şimdilik rafa kalkmış olacak.

ŞİMDİ GERİYE BÜTÇE AÇIĞI KALDI

Washington’da taraflar mali uçurumun ardından şimdi de bütçe açığı ve borçlanma üst sınırı konularında uzlaşma arayacak. Yılbaşı gecesi varılan ‘mini’ anlaşma uyarınca tarafların bu konuda anlaşmaları için önlerinde iki ayları kaldı.