Petrol 100 dolara hazırlanıyor

Petrole olan talebin hızla artması ve arzın talebi karşılayamaz hale gelme ihtimali piyasaları tedirgin ediyor. Uzmanlar devam eden dalgalı fiyat artışının süreceğini ve talep artışı yüzünden petrol fiyatlarının 100 doları göreceğini düşünüyor

Petrol fiyatlarındaki artış dünya piyasalarını tedirgin etmeye devam ediyor. Salı günü varil başına 64 dolar sınırını zorlayan petrol adım adım 65 dolara yaklaşıyor. Yapılan yorumlara göre fiyat artışlarında bir yavaşlama beklenmiyor. Bunun sebebi ise dünya üzerinde petrole olan ihtiyacın kısa sürede katlanarak artması. Bu arada fiyat artışları zaman zaman denge noktasına gelse de yükselmeye devam edecek. Uzmanlar dalgalanmalı fiyat artışı adını verdikleri bu durumun 10 yıl kadar süreceğini belirtiyor. Ancak tahminlere göre fiyatlar son dört yılda olduğu gibi çok büyük bir hızla yükselmeyecek. Bu arada fiyatların artmasından memnun olanlar da var. Özellikle üretici şirketlerin yüzü şu sıralar sürekli gülüyor. Ancak dünya ekonomi çevreleri için aynı şey söz konusu değil. Artan enerji fiyatları dünya ekonomisinin büyümesi önündeki en büyük engel olarak gösteriliyor. Dünya ekonomisinin motoru haline gelen Çin ve Hindistan’ın enerjiye olan ihtiyacı da uzmanları endişelendirilen diğer bir konu. Özellikle Çin’in doğalgaz ihtiyacı önümüzdeki beş yıl içerisinde iki kat artacak. Petrol ihtiyacı ise ABD’nin tüketimine yaklaşacak, ki bu da günde ortalama 24 milyon varil petrol anlamına geliyor. İşte tam bu noktada endişelerde başlıyor. Zira uzmanlar yakın gelecekte petrol konusunda bu ihtiyacı karşılayacak kadar hızlı bir üretim artışının sağlanamayacağını düşünüyor. Bunun da petrol fiyatlarının yeniden artmasına neden olacağı belirtiliyor. Goldman Sach’ın uzmanlarında Jeff Currie’nin ifadesine göre bu üretim azlığı petrol fiyatlarının varil fiyatını kısa süre içerisinde 100 doların üzerine çıkaracak. Petrol fiyatlarının artması diğer enerji fiyatlarını tetikleyecek. Bu da dünya ekonomisi için çok endişe verici bir gelişme.

Söylentiler tetikliyor

Bazı görüşlere göre ise petrol fiyatının artış nedeni bu kötü senaryolar. Yani söylentiler. Özellikle Suudi Arabistan Kralı’nın ölümü ve ardında bu ülkeye yapılacağı düşünülen terör saldırısı ihtimali fiyatları körükledi. İngiliz ve Avustralya elçiliklerinin vatandaşlarını bu ülkeye gitmeme konusunda uyarması ise olaya adeta tuz biber ekti. Ancak gerçek olan şu ki, dünyada günde 84 milyon varil ham petrol üretiliyor. Bunun en az 82 milyon varili tüketiliyor. Üretimle, tüketim arasındaki bu hassas denge 1-2 milyon varillik bir üretim düşüşü halinde hemen fiyatlara yansıyor. Uzmanlar fiyat dalgalanmalarının olmaması için petrol üretim miktarının tüketim miktarından 7 milyon varil daha fazla olması gerektiğini savunuyor. Yani bu hesaba göre bugün 84 milyon varil olan günlük ham petrol üretimi 90 milyon varilin üzerine çıkması gerekiyor. Uluslararası Enerji Ajansı IEA’nın hesaplarına göre enerji ihtiyacı 2030’a kadar üçteiki artacak. Buna göre dünyanın petrol ihtiyacı her yıl ortalama yüzde 1.6 artacak. Bugün 84 milyon olan günlük petrol ihtiyacı 2010’da 90 milyon varili aşacak. 2030 yılında ise günlük 120 milyon varili geçecek.