Fransızlar enerji şirketlerini satmamak için birleştiriyorlar

Ülkenin en büyük ikinci enerji şirketi Suez’in satılma ihtimali Fransızları korkuttu. Başbakan Villepin, iki Fransız şirketi birleştirip Suez’i satılmaktan kurtarmaya çalışıyor

Avrupa’da başlayan enerji pokeri tüm hızıyla devam ediyor. Geçen cuma İtalyan enerji şirketi Enel’in, Fransız rakibi Suez’i alabileceğini ima etmesi Fransız Hükümeti’ni harekete geçirdi. Başbakan Dominique de Villepin yaptığı açıklamada ülkenin en büyük doğalgaz şirketi olan Gaz de France ile Fransa’nın en büyük ikinci enerji şirketi Suez’in birleştirileceğini söyledi. Villepin, Fransa’nın enerji bakımından bağımsız kalmasının siyasi bakımdan öncelikli hedefleri arasında olduğuna dikkat çekti. Birleşmenin gerçekleşmesi halinde hem dünyanın en büyük likit gaz şirketi kurulmuş olacak. Hem de İtalyan Enel’in, Fransız Suez’i satın alması engellenecek. Fransız Başbakan’ın açıklamasına ilk tepki ise İtalyan Ekonomi Bakanı Guilio Tremonti’den geldi. Tremonti yaptığı açıklamada Avrupalı ülkelerin kendilerine ait şirketlerin satılmasını zorlaştırmak için engel çıkarma yarışına girdiklerini söyledi.

Yeni bir dev doğuyor

Fransa Başbakanı Villepin, Gaz de France’ın Suez ile birleşmesi halinde sektörde yeni bir dev doğacağına işaret ederek, “Böylece Avrupa’nın en büyük elektrik üreticisi olan Electricite de France’nin ardından dünyanın en büyük likit gaz şirketi de Fransız olacak. Bu durum Fransa’nın sanayi dünyasındaki yerini daha da pekiştirecek” dedi. Gaz de France’ın yüzde 80.2’si devlete ait. Toplam 38 bin çalışanı bulunan şirketin geçen yıl ki cirosu 18 milyar Euro olarak gerçekleşti. Gaz de France, Alman Eon’dan sonra Avrupa’nın en büyük doğalgaz şirketi durumunda. Suez ise Fransa’nın en büyük ikinci enerji şirketi. Suez’in toplam 160 bin çalışanı var. Şirketin geçen yıl ki cirosu ise 40 milyar Euro’ydu. Avrupa Birliği ise Avrupa enerji piyasasında yaşanan gelişmeleri endişeyle izliyor. Birliğin rekabetten sorumlu yetkilileri yaptıkları yorumlarda siyasilerin son günlerde kendi ülkelerine ait şirketlerin satılmasını engellemeye yönelik girişimlerinin AB’nin temel prensipleriyle çelişmeye başladığına dikkat çekiyor. Ancak liderler ülkelerinin yeniden yapılanan Avrupa enerji piyasasında devre dışı kalmasını istemiyor. Halen aralarında Alman Eon, RWE, İspanyol Endesa, Fransız Enel ve Gaz de France gibi devlerin bulunduğu çok sayıda birleşme girişimi devam ediyor. Birleşmelerin nasıl ve hangi şartlarda sonuçlanacağı ise merakla bekleniyor.

 

En büyük enerji şirketleri Avrupalı
Şirket adı Piyasa değeri

(milyar dolar)

Ülke

adı

Electricite de Franc 95 Fransa
E.ON AG 77 Almanya
Enel SpA 52 İtalya
Suez SA 51 Fransa
RWE AG 48 Almanya
Exelon Corp. 38 ABD
Endesa SA 35 İspanya
Tokyo Electric 34 34 Japonya
Gaz de France 34 Fransa
Iberdrola SA 29 İspanya
RAO Unified Energy Systems 29 Rusya
National Grid Plc 27 İngiltere
Korea Electric Power Corp. 27 G. Kore
Duke Energy Corp. 26 ABD
Dominion Resources Inc. 25 ABD
Southern Co. 25 ABD
TXU Corp. 23 ABD
Veolia 21 Fransa