Blackberry’e Alman yasağı

Alman siyasi ve sanayi çevreleri Blackberry’e savaş açtı. Yetkililer şirketin güvenli iletişim konusunda ciddi sorunları olduğuna işaret ederek önlem alacaklarını duyurdu

Alman otomotiv devi VW Bilişim Bölüm Başkanı Manfred Jung, gündemdeki güvenlik sorunlarına işarete derek, “Blackberry çözümüne alternatif bir hizmet arayışındayız” dedi. Rahatsızlığın nedeni Avrupa’da Blackberry üzerinden gerçekleşen elektronik posta trafiğinin İngiltere’de bulunan RIM (Research In Motion) ait sunucu yardımıyla gerçekleşmesi. Alman yetkililerin özellikle sanayi casusluğundan endişe ettikleri belirtiliyor. Zira bu cihazlar genellikle şirketlerin en üst düzey yöneticileri tarafından kullanılıyor. Onların elektronik postalarını okumak çok önemli bilgilere ulaşmak anlamına geliyor. VW, Blackberry’nin kendi sistemleri içerisinde bulunan elektronik posta bilgisayarlarına bağlanmasını istemiyor. Oysa sistemin çalışabilmesi için bunu yapması şart. Bağlantı sağlanınca sistem şirketin tüm maillerine ulaşma imkanına kavuşuyor. Yapılan anlaşmalar gereği böyle bir adımın atılması kesinlikle yasak. Ama Blakberry’nin bunu yapıp yapmadığı ise denetlenemiyor. Teknik olarak herhangi bir engel koymak ise imkansız.

OTOMOBİLCİLER KORKUYOR

Özellikle otomobil üreticileri bu konuda çok endişeli. Fransız şirketler ABD ile Irak Savaşı nedeniyle bozulan ilişkileri yüzünden özellikle bu ülkenin sanayi casuslarının hedefi olmaktan korkuyor. Bu tür hizmetlere çok sıkı denetlemelere tabi tutuyorlar. Alman ve Fransız sivil kuruluşlar Blackberry’nin sanayi casusluğuna zemin hazırladığını savunarak, “eğer ABD’nin ulusal güvenlik örgütü NSA veya Echelon gibi gelişmiş casusluk tekniklerinin devreye girmesiyle birlikte şirketlerin elektronik postalarına çok büyük bir rahatlıkla ulaşılabileceğine dikkat çekiyor. Echelon dinleme sistemi saniyeler içerisinde dinlemeye aldığı iletişim kaynaklarını belirli kelime ve ifadeler doğrultusunda tarayarak bilgiye ulaşıyor. Sistemin Londra’da bulunan Blackberry’e ait sunucuyu dinleme alması halinde sanayi için çok kritik bilgilere ulaşma imkanına sahip olacak.

ECHELON DİNLİYOR

Zira İngiltere ve ABD, Echelon’un hem kurucusu hem de işleticisi. RIM’in Avrupa, Kanada ve Asya’da bulunan Router yapısı yetkilileri endişelendiriyor. Örneğin Avrupa mail trafiğinin yönlendirildiği Londra’da İngiliz kanunları geçerli. Bu kanunlar kişisel bilgilerin korunmasını garanti altına alıyor ama “RIP Act2000” yani kamu yararı söz konusu olduğunda rahatlıkla bu bilgilere ulaşılabiliyor. Alman Federal Güvenlik ve Bilgi Teknikleri Bakanlığı (BSI) Blackberry’nin bakanlık içerisindeki kullanımını yayımladığı bir uyarı raporuyla yasakladı. Uyarıda, “Blackberry’nin güvenli olmayan yapısı yüzünden kamuya ait birimlerde ve casusluk bakımından tehlike altında bulunan şirketlerde kullanılması uygun değildir” ifadesine yer verildi. Raporu hazırlayan BSI görevlilerinden Michael Dickopf’un açıklamasında, “Teorik olarak üçüncü şahıslar Blackberry tarafından gönderilen elektronik posta içeriklerine ulaşma imkanına sahip”.

 

Avrupa’nın uzay ve havacılık şirketi EADS, Blackberry’i kısa bir süre önce test etmiş ve herhangi bir sakıncayla karşılaşılmadığına yönelik rapor vermişti. Blackberry’nin üç yönlendirici sunucusunun da Alman sınırları ve yasal etki alanının dışında olması yüzünden bu yasaklayıcı karar alındı. Blackberry: RIM (Research in Motion) şirketinin hazırladığı hizmetin adı. Sistem kişilerin bilgisayarlarına gelen elektronik postaları özel bir yazılım yardımıyla kullanıcıların yanlarında taşıdıkları cep telefonu benzeri bir cihaza gönderiyor. Blackberry mobil telefon altyapısını kullandığı için kullanıcılar dünyanın neresinde olursa olsun elektronik postalarına erişip cevaplandırabiliyor. 31 ülkeden toplam 3.6 milyon yöneticinin kullandığı hizmete her ay 200 bin yeni kullanıcı katılıyor.