Kral öldü petrol fiyatları fırladı

Suudi Arabistan Kralı Fahd dün yaşamını yitirdi. Yeni kralın Veliaht Prens Abdullah olduğu duyuruldu. Kralın ölümü üzerine petrol fiyatları 49 sent artarak 61.06 dolara çıktı

Suudi yetkililerin verdiği bilgiye göre Kral Fahd, uzun süredir tedavi gördüğü Kral Faysal Hastanesi’nde öldü. Yapılan açıklamada yeni kralın Veliaht Prens Abdullah olduğunu bildirildi. 1995 yılında geçirdiği felcin ardından bir türlü sağlığına kavuşamayan Fahd 83 yaşındaydı. Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in çağrısıyla, yaşanan son terör olaylarını görüşmek üzere çarşamba günü Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde toplanacak olan Arap Birliği Olağanüstü Zirvesi’de Kral Fahd’ın ölümü nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi. Tahta 1982 yılında çıkan Kral Fahd, ülkesini kısa sürede ABD’nin müttefiki haline getirdi. 1991 yılında Birinci Körfez Savaşı’nın patlak vermesi sonucunda ABD askerlerinin ülkesine girmesine izin veren Fahd hem kendi halkından hem de diğer Arap ülkelerinden büyük tepki aldı. Suudiler Krallarını, kutsal toprakları Müslüman olmayanlara çiğnettiği için eleştirdi. Ayrıca savaş maliyetinin de beklenilenden çok olması ve yine Suudi Arabistan Yönetimi tarafından karşılanması diğer bir tartışma konusuydu.

Petrol fiyatları arttı

Suudi Arabistan Kralı Fahd’ın ölümü petrol fiyatlarını da etkiledi. Kral Fahd’ın ölüm haberinin duyulmasıyla birlikte ABD hafif petrolünün varil fiyatı 49 sent artarak 61.06 Dolar’a çıktı. Böylece petrol fiyatları yılbaşından bu yana toplam yüzde 40 artmış oldu. Öte yandan Suudi kaynakları ülkenin petrol politikasında herhangi bir değişikliğin olmayacağı güvencesini verdi. Zira yeni Kral Abdullah, Fahd’ın yaklaşık 10 yıldan beri süren rahatsızlık döneminde ülke ve petrol işinin yönetimini fiili olarak yürütmekteydi. Bu yüzden ülkenin petrol politikalarında herhangi bir değişiklik beklenmiyor. Uzmanlar Kral Fahd’ın ölümüyle birlikte petrol fiyatlarında yaşanan artışı zaten tedirgin olan piyasalar için bir bahane olduğunu söyledi.